Problemy z zaparciami a samozatrucie organizmu i ryzyko raka!

ImageZaparcia są tematem wstydliwym i bardzo uciążliwym, wpływającym negatywnie na nasz komfort życia. Jedna z odmian tej choroby tzw. zaparcia nawykowe stały się dużym problemem społecznym z uwagi na ilość dotkniętych tą dolegliwością osób i trudnościami z leczeniem. Niestety nie jest to błaha dolegliwość, gdyż może powodować pojawienie się bardzo poważnym problemów zdrowotnych a nawet potencjalnie śmiertelnych chorób. Istnieje wiele przyczyn pojawiania się problemów z oddawaniem stolca, które powinno stanowić codzienny element niezbędnego oczyszczania i odtruwania organizmu. Podstawową przyczyną problemów z wypróżnianiem jest zaleganie w jelitach kału o małej objętości i dużej lepkości, który nie może oderwać się od ścian jelita w czasie wizyty w toalecie. Spowodowane jest to zbyt niskim spożyciem błonnika pokarmowego (owoce, warzywa, pełnoziarniste ziarna zbóż), małą ilością wypijanej wody oraz niewłaściwym składem flory bakteryjnej jelita grubego. Inne zaburzenia dietetyczne prowadzące do zalegania kału to np. niedobór magnezu i/lub nadmiar wapnia. Na dodatek istnieje wiele przyczyn nie związanych z dietą takich jak: zbyt długa okrężnica, brak ruchu i osiadły tryb życia, podeszły wiek, powikłania cukrzycy, niedoczynność tarczycy oraz przewlekłe nadużywane leków przeczyszczających. Te ostatnie mogą wywołać „rozleniwienie się” jelita co prowadzi do konieczności podawanie coraz to większych dawek leków przeczyszczających, a nawet do uzależnieni się od nich. Nagłe odstawienie takich środków jest przyczyną silnego i długotrwałego zatwardzenia. Sytuacja ta może prowadzić do błędnego koła nadużywania środków przeczyszczających.

Konsekwencje zdrowotne problemów z wypróżnianiem mogą być zlokalizowane w obrębie przewodu pokarmowego lub rzutować na cały nasz organizm. Wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej w trakcie nieudanych prób oddawania stolca może być przyczyną powstawania bolesnych hemoroidów, krwawienia z odbytu a nawet żylaków kończyn dolnych. Ponadto osoby mające zaparcia częściej chorują na ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. Beztlenowe bakterie gnilne, rozkładające resztki pokarmowe (głównie niestrawione białka), produkują mnóstwo toksyn, które mogą drażnić a nawet mutować komórki nabłonka jelita grubego. Konsekwencje mogą być śmiertelne, gdyż jest to jeden z czynników ryzyka pojawienia się stanów przedrakowych np. polipów lub raka jelita grubego i odbytnicy. Ponadto toksyny te mogą ulec wchłonięciu do krążenia i zatruć cały organizm co może objawiać się:

 • przewlekłym zmęczeniem,
 • bólami głowy i stawów,
 • zapaleniem stawów,
 • problemami z cerą i chorobami skóry,
 • zwiększonym ryzykiem nadciśnienia i rozwoju miażdżycy,
 • problemy z pęcherzykiem żółciowym,
 • dodatkowym obciążeniem wątroby i nerek,
 • nieprzyjemnym zapachem ciała i oddechu.


Samozatrucie to fenomen medyczny znany już od czasów starożytnych i po raz pierwszy opisywany w lekarskich papirusach egipskich. Widać zatem jak stara jest ta przypadłość, jak ważne jest regularne wypróżnianie się i że im krócej w naszych jelitach odbywa się proces formowania i zalegania kału tym zdrowszy jest cały nasz organizm.

Szybka i skuteczna terapia zaparć powinna obejmować spacery i ćwiczenia mięśni brzucha oraz zastosowanie uznanych przez medycynę naturalnych „wymiataczy” resztek pokarmowych wraz ze zwiększeniem przyjmowania płynów – przy najmniej 30 ml na 1 g sproszkowanej substancji roślinnej, zawierającej odpowiedni błonnik pokarmowy. Lekami roślinnymi o ugruntowanym zastosowaniu medycznym są Plantago psyllium czyli babka płesznik oraz Plantago ovata znana jako babka jajowata. Oficjalne wskazania terapeutyczne, opisane w monografiach i literaturze fachowej, obejmują:

 • leczenie zaparć nawykowych,
 • ułatwianie bezbolesnego oddawania stolca po operacjach odbytnicy i odbytu,
 • ulatwianie bezbolesnego oddawania stolca w przypadkach szczelin i żylakow odbytu.


Psyllium oraz babka jajowata są bogatym źródłem błonnika pokarmowego i śluzów. Dzięki wyjątkowym właściwościom wiązania ogromnych ilości wody składniki czynne zawarte w obu surowcach roślinnych wypełniają jelito odpowiednio uformowana masą błonnikową która przepycha jelito grube, regulując wypróżnianie i wchłaniając zalegające toksyny, dzięki czemu uniemożliwia im przedostanie się do krwiobiegu. Dodatkowo przetwory z obu babek drażnią mechanicznie ścianę jelita, dzięki czemu pobudzają ruchliwości jelit. Dzięki obecności śluzu tworzą warstwę „smaru”, co sprawia, że przemieszczanie się treści jelitowej jest dużo łatwiejszy a oddawanie stolca staje się bezbolesne.

W trudnych przypadkach nie wystarczy jeść śliwek lub dodawać do posiłków otrębów zbożowych. W takich sytuacjach naturalnym remedium na zaparcia staje się środek spożywczy wzbogacony w rośliny z gatunku Plantago.